Co s nátěrem, který se vám nepovedl?

31.03.2025

Natřeno s odhodláním… ale šlo to dolů? Jak "TO" tedy udělat správně?

Mysleli jste si, že natřít si kachličky je stejný fofr jako výmalba stěny? Stačí trocha barvy, váleček a voilà! Jenže místo krásně přebarveného povrchu máte steklou omalovánku a váleček spíš lepí, než natírá.

Stačí malá chyba a místo velké úspory při renovaci přijdou nečekané výdaje na odstranění nepovedeného nátěru a vám se to už nechce vůbec řešit. Prozradíme vám, jak postupovat, abyste nemuseli poptávat naše služby oprav a retuší pokažených natřenin.

PŘED: příliš naředěná steklá barva  PO: opravený nátěr
PŘED: příliš naředěná steklá barva PO: opravený nátěr

Nejčastější projevy špatného postupu při natírání

I drobné chyby mohou způsobit, že je výsledek na míle vzdálen od vašich představ. Tohle jsou ty nejčastější důvody k nasrání a jejich příčiny:

  • Barva na některých místech nedrží a tvoří mapy = špatně odmaštěný povrch nebo nedokonale odstraněný silikon

  • Stékání nátěru = přiliš mnoho barvy na jednu vrstvu nebo příliš naředěná barva

  • Již natřená vrstva se nalepí na váleček = vlhká vrstva, která se tváří jako sušší, tak se na ní vrátíte s válečkem (třeba něco opravit) a odnesete si ji na válečku jak lístkové těsto 

  • Za válečkem zůstávají žmolky = natíráte další vrstvu na nedokonale zaschlou vrstvu. Už se barva neodlepuje na váleček v plátcích ale dělá žmolky, které když zatvrdnou, jsou ostré a tvrdé jako kamínky. 

  • Váleček zanechává výrazné kolejnice = příliš tlačíte na příliš nacucaný váleček barvou

  • S páskou si strhnete i kousek nátěru = barva na pásce zatvrdla a propojila ji s natíranou plochou. Musíte předěl pásky a plochy s nátěrem přeříznout nožíkem po celé délce pásky raději.

Správný postup

K zdárnému výsledku je potřeba dodržet tyhle body. Každý krok má svůj význam a vynechání jediného z nich může vést k problémům, které bude později složité opravit.

1. Důkladně odmastit a zabsorbčnit povrch, odstranit silikon

Silný odmašťovací přípravek, případné přebroušení spár a nedokonalostí (glazura na kachličkách však vybrousit nejde), důkladné odstranění silikonu a všech prskanců, zanesenin a nečistot.

2. Oblepit páskou

Na omítky a již natřené plochy použijte pásku sensitive, aby jste ji nestrhli i s pokladem.
Lepte tak, aby pod pásku nezatéka barva a strhávejte ji dokud na ní není nátěr zatvrdlý. Dbejte na to, aby páska nezasahovala na natíraný povrch.

3. Použít vhodný typ barvy

Na kachličky stačí univerzální barva s aditivem, na podlahu volte barvu na beton s aditivem, na hodně zatěžovanou podlahu volte dvousložkovou epoxydovou barvu na vodní bázi a tu můžete použít i na kachličky do sprchového koutu. Na stropy a stěny volte barvy do vlhka, ideálně od Little Greene Intelligent eggshell ( s kódem NATRUTITO5 máte 5 % slevu)

4. Nanášet barvu rovnoměrně

Raději více tenkých a průsvitných vrstev než se snažit o jednu hustnou vrstvu, která pak steče jak lavina. Je naprosto běžné, že se povrch natírá i ve 3-4 vrstvách. Vhodný typ válečku je klíčový, na barvy na kachličky volte molitanový. Pokud to není vyloženě nutné, tak barvu neřeďte vodou.

5. Nechat barvu dostatečně vytvrdnout

Na dotek je barva většinou suchá za pár hodin, ale běžnou zátež jako je postříkání vodou, škrábnutí nebo ťuknutí tvrdým předmětem (sprchová hlavice, prstýnky atd.) povrch vydží bez úhony až po několika dnech, ideálně po 10 dnech tvrdnutí.

Co dělat, když se nátěr nepovedl?

Pokud se nátěr olupuje nebo je steklý a tvoří kapky, může být nutné jej na některých místech nebo po celé ploše odstranit (škrabkou, odstraňovačem nebo HG super odmašťovačem) nebo, pokud se jedná jen o žmolky či kolejnice po válečku, můžete tyto nedokonalosti zkusit po zaschnutí jemně přebrousit a znovu přetřít. 

Jestli se vám při představě opětovného úsilí do celého procesu dělá úzko a mlží zrak, dejte nám vědět – zachráníme, co se dá, a vy si ušetříte nervy, hromadu dalšího času a stále i peníze oproti vyměně za nové.

umíme retušovat k dokonalosti
umíme retušovat k dokonalosti


Pokud vás zkrášlování domova barvami baví a rádi se to naučíte, jsme tady pro vás samozřejmě taky, abychom vám usnadnily práci a minimalizovaly rizika s ní spojené

Můžete si objednat:

  • Osobní nebo online konzultaci – poradíme vám, jak na to – konkrétně na vaši místnost.

  • Videokurz – podrobný návod, jak správně natřít kachličky v balíčku s brožurou, nákupním seznamem a s konzultací.

A pokud si raději necháte kachličky natřít profesionálně, rádi se o to postaráme! 
Poptej naše služby přes formulář nebo nám napiš na instagram nebo na ahoj@natrutito.cz

Lepším výhledům dovnitř a vaší trpelivosti třikrát ZDAR!